Potęga multidyscyplinarności
Co niezwykle ciekawe, autorskie, innowacyjne opracowanie badania warstw dna oka stało się podstawą do współpracy z należącą do PGNiG Geofizyką Toruń w zakresie badań sejsmicznych. Celem wspólnego projektu było wykorzystanie uczenia maszynowego do stworzenia oprogramowania, które przyspieszy i udoskonali przetwarzanie danych sejsmicznych, co z kolei umożliwi efektywniejsze poszukiwanie takich surowców jak ropa naftowa i gaz ziemny.
Dotychczas detekcja pierwszych wstąpień fal sejsmicznych odbywała się w sposób deterministyczny lub innymi metodami sztucznej inteligencji, które nie spełniały oczekiwań Geofizyki Toruń. Evorain, opierając się na wiedzy partnera, skonstruował model algorytmiczny, który skutecznie odtwarza tę wiedzę, pomijając czynnik ludzki. Pozwala zatem na zautomatyzowanie procesów oznaczania pierwszych wstąpień, dzięki czemu Geofizyka będzie w stanie przetwarzać więcej danych, i to znacznie dokładniej. W obecnej sytuacji geopolitycznej Polski to może być rozwiązanie przełomowe.
– Projekt pozwoli sprawniej i efektywniej wykrywać i oceniać potencjał złóż węglowodorów i wód geotermalnych. Może być także zastosowany do poszukiwania przestrzeni pod podziemne zbiorniki gazu lub do zatłaczania CO2. W efekcie oprogramowanie umożliwi poprawę prac badawczych dla sektora energetycznego pod względem operacyjnym i finansowym – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.